Kompleksowe remonty Kraków
Rozwiń

Rozpocznijmy od opisu rodzajów gładzi szpachlowej:

Remonty i wykończenia w Krakowie – gładź szpachlowa

  1. Gładzie gipsowe - Powstaje ona z zmielonego gipsu występującego w naturze lub syntetycznie wykonanego przez człowieka. Jeśli chodzi o czas wiązania czyli schnięcia to gładź naturalna dłużej wiąże, natomiast jest bardziej biała. Natomiast syntetyczne gładzie są bardziej trwałe i są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, czyli bardziej twarde. Miejsca wykluczone z możliwości wykonania to miejsca o wysokiej wilgotności, suszarnie, pralnie. Mogą one po jakimś czasie pękać i odklejać się od powierzchni na skutek wysokiej wilgotności otoczenia. Gładź powoduje korozję, więc powinna być ułożona daleko od stalowych elementów lub powinny one zostać zabezpieczone. Gładź po położeniu należy przeszlifować , są jeszcze gładzie, których nie trzeba szlifować, ale aby taką gładź położyć należy mieć duże doświadczenie. Z gipsu alabastrowego  można położyć gładź, która posiada wyjątkowo biały kolor. Są one ekonomiczne, bo można dzięki nim zaoszczędzić na farbie, bo zużywa się jej mniej podczas malowania.
     

  2. Gładzie cementowe - Dzięki nim unikniemy zapylenia mieszkania lub domu, bo nie szlifuje się ich po nałożeniu, w porównaniu z gładziami gipsowymi są one bardzie wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne oraz nie powodują korozji metalowych elementów np. wystających ze ścian, które nie są zabezpieczone przed wilgocią.
     

  3. Gładzie polimerowe - Zupełnie jak każda postać gładzi ma ona, jeszcze przed użyciem postać suchej mieszanki, którą rozrabia się z wodą, są również takie, które są już gotowe do bezpośredniego nałożenia, mieszczą się one w plastikowych wiaderkach i pojemniczkach. Gładź polimerowa w porównania z gipsową i cementową jest bardziej elastyczna. Należy ją stosować na ścianach, które są ruchome, ruchome pod względem konstrukcyjnym. Po ułożeniu ściany polimerowej wymagane jest szlifowanie, więc zapylenia mieszkania lub domu nie unikniemy.
     

  4. Gładzie cementowo - wapienne, ich plusami są łatwe wyrobienie masy, dobra przyczepność do podłoża , bardzo gładka powierzchnia po nałożeniu, dodatkowym atutem jest możliwość układania ich w pomieszczeniach o wysokim poziomie wilgotności. Można dokonać wyboru, czy będzie osoba chciała szlifować podłoże, czy też nie, bo ta gładź układana na mokro, daje możliwość ułożenia bez szlifowania. Nie należy ich kłaść na podłożu gipsowym. Bardzo ważną zaletą tej, że gładzi jest odporność na porastanie pleśnią, jeśli na tym nam zależy warto wybrać tą gładź od tych przedstawionych powyżej.

Układanie gładzi, gładź układamy bardzo cienką warstwą na każdym podłożu. Można ją ułożyć na podłożu, które ma odpowiednią równość powierzchni.   

Kładzenie gładzi gipsowej w domu jednorodzinnym